FÄLLBORD, Sverige, senbarock, konturerad skiva med målat mytologiskt motiv av Flora som hyllas, med inskription på tyska, tredelad svartlackerad pelarfot, höjd 76, 105 x 80 cm; smärre lagningar och retuscher, foten 1800-tal, del saknas på fällanordning LITTERATUR: Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 76 jämför snarlikt tebord