EMIL WEIDLICH, pokal med lock, Elme 1930-tal, graverad dekor av tre kvinnofigurer samt bårder och bordyrer, signerad W 145 Elme, höjd med lock 51,5 cm HISTORIK Emil Weidlich 1895 - 1986. Kom till Orrefors 1922 och var verksam där framtill 1930. Flyttade till Älmhult och Elme glasbruk 1931 och var vid bruket till 1942. Därefter egen firma Värends Konstglas som han startade 1942 och var verksam inom sin firma till 1985. LITTERATUR Modellen avbildad i katalog från Nya Aktiebolaget Elme glasbruk omkring 1931, då utan lock då dessa kunde köpas separat.