ELISABETH WARLING 1858-1915 Kortspelande kvinnor Signerad och daterad E. Warling Midsommaren 1892. Pastell på papper, 25 x 32 cm. Denna interiörbild är den första kända avbildningen av några av grundarna av Stockholms allmänna kvinnoklubb, bildad den 11 juni 1892. Lina Olsson, konstnärens syster, liksom Anna Forsell, var bland de första medlemmerna i klubben. En annons i Social Demokraten inbjöd "alla Stockholms proletära kvinnor" till ett möte för att bilda en Allmän kvinnoklubb. Sammanlagt 59 kvinnor bildade klubben. Det första protokollet fördes vid ett möte den 11 juli 1892.