EDVIN ÖHRSTRÖM vas, Orrefors 1944, Edvin, invärmd dekor av flickansikte och hand i brunt mot orange fond, signerad Orrefors Sweden 1944 Edvin nr 18 E. Öhrström, höjd 14,5 cm; mindre nagg på fotringen, mindre spricka i mellanfånget PROVENIENS Birgitta Crafoord Collection HISTORIK Edvin Öhrström formgav 1944 vaser, skålar och flakonger av arielämnen, s.k. Edvinglas. Man utgår från arielämnet, det vill säga en post med flera glasskikt där man sandblästrat fram dekoren, därefter värms arielämnet upp och formas. Man kom att tillverka 111 Edvinglas mellan åren 1944 och 1949. Auktionens Edvinglas är tillverkat det första året.