DUKAR, 1 par, drällteknik, 1800-talets andra hälft, sammansydd av två våder, båda märkta med monogram E L 63. i tusch (Emelie Lybecker f. 1822), mittfältet med stiliserat spaljémönster, bred bård med ränder, cirka 180 x 360 cm vardera; fläckar och slitage PROVENIENS: Fröken Emelie Lybecker därefter i arv till överste Knut Bergenstråhle g.m. Ebba af Petersens deras dotter fröken Karin Bergenstråhle Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län