DRYCKESKANNA, mästarstämpel HB mellan två sporrhjul, London 1600-talets slut, stämpeln känd från 1660-90-talet, stämpeln synlig på livet och på hänkeln, närmast cylindrisk, välvt lock, heltäckande dekor av kannelyrer och stämplade tecken samt utsparad kartusch, volutrullat tumgrepp, höjd 18 cm, vikt 715 g; dekoren från tidigt 1700-tal