Dosor, sju stycken Varierande ålder och tillverkning. En dosa i sköldpadd med porträttmedaljong i locket. Invändigt delvis med silver otydligt stämplat med möjligen Fredrik Nymansson, Kristinehamn 1814. Bland annat silver och emalj, 1900-talets mitt. En dosa Cloisonne, Kina 1900-tal. L/Ø 4-7,5.