DOSOR, 2 st., Tyskland 1800-talets första hälft, Beatrice Cence nach Guido Rheni respektive jungfru Maria, förstnämnda sannolikt Stobwassers Fabrik, med sliten märkning, lackerad papier mache, locken med målade motiv, tondo 9,4-7,9 cm; slitage PROVENIENS: Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847)