DOSA, sannolikt Frankrike, 1800-talets första hälft, till åminnelse av den avrättade franska kungafamiljen, lackerad papier mache, locket med litograferad dekor, dosan med rotfanersimitation, tondo 8,5 cm PROVENIENS: Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847)