DAVID BLOMBERG, bord, Nordiska Kompaniet 1909, skiva i hamrad koppar, stomme i alm med skuren dekor, brickmärkt AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM C4259 R5356, höjd 65, 66 x 66 cm; slitage PROVENIENS Graninge stiftsgård. Byggnaden uppfördes efter Ferdinand Bobergs ritningar 1909. UTSTÄLLD Stockholmsutställningen 1909 LITTERATUR Utställning 1909. Stockholm, Allmänna svenska utställningen för konsthandtverk och konstindustri i Stockholm 1909 /c red. : Carl L. Bendix och E.G. Folcker., Stockholm, 1910, s. 156