DAMARBETSBORD, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), signerat C.D.FICK samt SEAST-stämpel, fanerat med mahogny, blindträ huvudsakligen ek, inläggningar i ebenholtz och lönn i form av ådror med skuggverkan, utfällbara hållare för garnvindor, delvis brännförgyllda beslag, sargkanter med hålkäl, höjd 74, 78 x 46 cm; spår av hjultrissor LITTERATUR: Marshall Lagerquist: Georg Haupt - Ebéniste du Roi, Stockholm 1979, jämför bord av Georg Haupt sidan 204f Damarbetsbordet av Carl Diedric Fick uppvisar kraftfull konstruktion, med blindträ av framförallt ek, vilket tillhör ovanligheterna inom 1700-talets möbeltillverkning i Stockholm. Den svårbearbetade eken ansågs vara ett exklusivare träslag i Stockholm, medans det förekommer sporadiskt ute i provinserna och utomlands i större utsträckning. Formgivningen ansluter nära till Georg Haupts gustavianska damarbetsbord med intarsiadekor, vilket Fick stöpt om i sengustaviansk dräkt med den populära mahognyn som dominerande fanerslag. Möbeln är ovanligt högklassig för Ficks produktion, inte minst med den raffinerade skuggverkan i de genomgående inläggningarna, i form av ådror. Beslagsfloran har huvudsakligen en brännförgylld ytbehandling, med eleganta detaljer såsom bordsskivans sarger med hålkäl. Ämbetsstämpeln användes av stockholmsmästarna från 1780 till 1810-talet, damarbetsbordet är dock med största sannolikhet tillverkat under 1780-talet.