Auction archive: Lot number 3108

CARL LARSSON, Mekaniska teckningar (4)

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,376 - US$1,721
SEK13,000
ca. US$1,491

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,376 - US$1,721
SEK13,000
ca. US$1,491

CARL LARSSON 1853-1919 Mekaniska teckningar (4) Akvarell och blyerts på kartong, 4 st, resp. 33 x 44 ,5 cm. . PROVENIENS Robert och Elin Thegerström, Djursholm därefter i arv fram till nuvarande ägare . Handskrivet brev medföljer: "Dessa bilder äro gjorda af Carl Larsson "mekaniken" af Karin Larsson till Bob och Elin Thegerströms bröllop den 2. Dec. 1887. De beledsagades af ett tal af Carl Larsson " . Dessa figurer är målade av Carl Larsson Hustrun Karin konstruerade pappersmekanismerna på baksidan som gör figurerna rörliga. Figurerna föreställer paret Robert och Elin Thegerström och presenterades som en gåva till dem på deras bröllopsdag. Robert Thegerström var bildkonstnär och grafiker, född i London 1857, död i Stockholm 1919. Han studerade vid Konstakademien, Acadèmie Julian i Paris och vistades tolv år i Frankrike, där han målade figurkompositioner. Han utvecklades till friluftsmålare och porträttkonstnär med porträtt av bland andra Wilhelm Stenhammar, August Strindberg Oscar Levertin och Hugo Alfvén. Robert Thegerström blev nära vän till bland andra Carl Larsson och Anders Zorn inte minst genom vistelser på den skandinaviska konstnärskolonin i Grez sur Loing i Frankrike de sista decennierna av 1800-talet. På 1880-talet fick han uppdraget att avporträttera den unga Elin Lamm (1865-1931). Hon var dotter till Grosshandlaren Albert Martin Lamm, och kusin till Zorns hustru Emma. Under porträtteringsarbetet blev Robert Thegerström betagen av Elins skönhet och förälskad. De gifte sig den 2 december 1887 och reste omedelbart efter bröllopet till Egypten. Figurerna föreställer bland annat hur paret står i begrepp att resa och illustrerar på en annan bild hur kvinnorna förmodas se ut i Egypten. En tredje bild föreställer den musikaliske Robert Thegerström vid pianot.

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407