Auction archive: Lot number 2692

Carl Larsson

SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$58,396 - US$72,995
SEK400,000
ca. US$58,396

Carl Larsson

SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$58,396 - US$72,995
SEK400,000
ca. US$58,396

CARL LARSSON 1853-1919 Trädgårds-Erik - Erik Kvarnberg vid brunnen Signerad och daterad C.L. 1912. Akvarell på papper, 52 x 73 cm. Motiv från Lilla Hyttnäs - numera Carl Larssongården, Sundborn PROVENIENS Förmedlad genom Carl Larssons äldsta dotter Susanne, gift med läkaren Ranström i Eskilstuna, till nuvarande ägarens far under slutet av 1930-talet UTSTÄLLD Helsingfors 1913, nr 78 Åbo 1913, nr 78 Larsson - Liljefors - Zorn, invigningsutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1916, nr 100 Svenska Konstutställningen, Charlottenberg, Köpenhamn 1916, nr 475 Carl Larsson minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1920, nr 287 LITTERATUR Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, katalognr 1451 Georg Nordensvan: Carl Larsson del II, SAK 1921, avbildad sidan 200 Carl Larsson Jag, Stockholm 1931, avbildad sidan 239 Det är Erik Kvarnberg, Carl Larssons rättare på Spadarvet, som nu på våren 1912 hjälper till att göra iordning potatislandet och grönsakslandet på Lilla Hyttnäs i Sundborn. I bakgrunden ligger Lilla Hyttnäs byggnader uppradade. Längst till vänster själva bostadshuset med ateljén och de stora ateljéfönstrena i centrum. I det lilla runda fönsterlösa huset låg brunnen väl skyddad och i härbret, som reser sig över en jordkällare, var ett sommarrum för jungfrurna ordnat. Byggnaden längst till höger är brygghuset med bagarstuga och mangelbod. Det är mycket möjligt att Carl Larsson med denna akvarell ville visa hur hans och Karins Lilla Hyttnäs tog sig ut nu år 1912 efter alla de tillbyggnader och omändringar som stugan genomgått efter det att familjen Larsson fått gården som gåva av Karins far Adolf Bergöö 1888. På sommaren 1885 reste Carl Larsson med sin svärfar till Dalarna där de bland annat besökte Sundborn. Konstnären beskriver själv sitt första möte med Sundborn i boken Ett hem, publicerad 1899: - För några år sedan togo min svärfar och jag oss litet ledigt och reste omkring här i Dalarne, den vanliga turiststråten kring Siljan, men gjorde så en afstickare till svärfars födelseort, Sundborn, där han hade ett par gamla systrar, boende i en honom tillhörig stuga. Det var en liten oansenlig, ful och intetsägande byggnad, liggande på en slaggvarp. Den hette också Hyttnäs - Lilla, till skillnad från grannens Stora dito. Här erfor jag denna outsägligt ljufva känsla af afskildhet från världens buller och larm, som jag endast en gång förr känt (och det var i en fransk bondby). När därför min svärfar föreslog mig att han för min räkning skulle köpa en halfstor egendom i samma by, så svarade jag bestämdt nej och motiverade afslaget med att endast något liknande denna lilla idyll skulle passa en konstnär. Det hela slutade med att Adolf Bergöö skänkte stugan i Sundborn till Karins och Carls barn Ulf och Suzanne. Detta skedde på sensommaren 1888 när barnen bodde hos Bergöös i Hallsberg och föräldrarna var i Paris. På sommaren 1889 flyttar artistfamiljen in i Sundborn, till det Lilla Hyttnäs som Karin skulle inreda och smycka och som Carl skulle avmåla och som skulle komma att bli ett av de mest beundrade konstnärshemmen i världen. I april 1912 var den sista tillbyggnaden på den ursprungliga stugan färdig, då stod Bergsmansstugan färdig. Det är den vitrappade tegeltäckta låga byggnaden som fogats till ateljébyggnaden och som ses till vänster om brunnshuset.

8 Dec 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

8 Dec 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407