Auction archive: Lot number 3129

Carl Johansson, Gåsö

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,990 - US$3,737
SEK36,000
ca. US$5,382

Carl Johansson, Gåsö

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,990 - US$3,737
SEK36,000
ca. US$5,382

CARL JOHANSSON 1863-1944 Gåsö Signerad och daterad Carl Johansson Gåsö -94. Olja på duk, 30 x 46,5 cm. PROVENIENS Bukowski Auktioner, auktion 522, Internationella, hösten 2001, katalognr 96 Nils Mölstad, Helsingborg Gåsö är belägen vid öppna havet omkring en halvmil sydväst om Lysekil och cirka sjuhundra meter väster om Skaftön i Lysekils kommun. Gåsöskärgården består dels av två större öar, Gåsö och Storön och Kjällsö, dels av ett stort antal holmar och skär. Samhället Gåsö ligger i en vik på öns ostsida mot Skaftö. Det har troligen vuxit fram som ett fiskeläge. Under 1800-talet utvecklades Gåsö till en av Bohusläns ledande fraktfartsorter, något som syns på de så kallade kaptenshusen. Changes Droit de suite

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407