Auction archive: Lot number 2309

C.C. Gjörwell, parti med diverse studier

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$688 - US$917
SEK4,800
ca. US$550

Fine Art & Antiques
6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
SEK6,000 - SEK8,000
ca. US$688 - US$917
SEK4,800
ca. US$550

CARL CHRISTOFFER GJÖRWELL (1766-1837), Studie av ett romersk kar och fötter till en sarkofag från Museum Clementinum; studier av golvbeläggningar samt Trappa uti Palai Langelotti i Veletri; elevation av en palatsbyggnad; veduta av antikiserande stad; LOUIS JEAN DESPREZ (1743-1804) tillskrivna, studier för byggnader i landskapsparker; elevation och plan för amfiteater i Herculaneum samt amfiteater och cirkusarena för kejsar Caracalla; studier av truimfator och palatsfasad, delvis akvareller/laverade pennteckningar, 9,5 x 14 - 38 x 23,5 cm (12); fläckar, pappersskador, revor och veck, en uppklistrad, oramade PROVENIENS: Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samlingar (1766-1837) genom arv dottern Eleonora Elisabeth Gjörwell (1806-1855) genom arv hovrättsrådet Gustaf Fridolf Almqvist (1814-1886) genom arv sonen Viktor Emanuel Almqvist (1860-1951) därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare Arkitekten Carl Christoffer Gjörwells samling Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att sälja en betydande samling med pennteckningar, ritningar och personliga anteckningsböcker av Carl Christoffer Gjörwell (1766-1837), som gått i arv inom familjen. Samlingen omfattar ett 20-tal poster, vilka säljs som enskilda blad och mindre kollektioner. Flera av teckningarna finns återgivna i Ursula Sjöbergs doktorsavhandling om Gjörwell, som gavs ut 1994. Gjörwell studerade vid Målar- och bildhuggarakademien och anställdes 1788 under Louis Jean Desprez som byggnadselev vid det projekteringen av det nya stora slottet vid Haga. På Haga förverkligades hans projekt för Ekotemplet 1790 och 1805 stod Haga slott klart intill Gustav III:s paviljong. Under åren 1794-1796 gjorde Gjörwell en längre studieresa utomlands, vilken bekostades av hertig Karl. Större delen av tiden spenderades i Italien och besökte de olika antika lämningar som var förebilder för samtidens arkitekter och konstnärer. Efter sin hemkomst anställdes han som vice stadsarkitekt i Stockholm under Eric Palmstedt och mellan åren 1804-1837 var han stadsarkitekt i staden. Export prohibition Changes Riksarkivet har belagt föremålet med exportförbud med hänvisning till att föremålet är att betrakta som arkivhandlingar. The Swedish National Archives has annonced that the object will not be allowed for export, referring to the object being regarded as archive documents.

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Jun 2017 - 8 Jun 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407