Auction archive: Lot number 1579

Byst 1600-talets andra hälft

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$6,118 - US$7,647
SEK80,000
ca. US$12,236

Byst 1600-talets andra hälft

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$6,118 - US$7,647
SEK80,000
ca. US$12,236

BYST, 1600-talets andra hälft, Nicolaes Millich krets, skulpterad marmor, möjligen föreställande Polyhymnia, draperad i veckad mantel som blottar halva bysten, vid det nakna bröstet har manteln ett rombformat spänne, halvöpppen mun och blicken vänd snett åtsidan, vågigt hår med slingor ner på axlarna och en hårknut med pärlor i nacken, frånsidan med en kolonnliknande sockel huggen i samma stycke som bysten, höjd 51 cm; smärre skador och kompletteringar Sannolikt har bysten varit placerad i ett arkitektonisk sammanhang, som dekor i en nisch LITTERATUR: Bertil Waldén: Nicolaes Millich och hans krets, Stockholm 1942, jämför avbildade verk av Millich i planschbilagan

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407