Auction archive: Lot number 2057

Byrå, stockholmsarbete i rokoko

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$5,980 - US$7,475
SEK32,000
ca. US$4,784

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK40,000 - SEK50,000
ca. US$5,980 - US$7,475
SEK32,000
ca. US$4,784

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Jonas Wahlbecks krets, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag, nyckelskyltar i form av rocaille med bevingade drakar, draghandtag av växtornamentik, lådförstycken och sidorna med romber och friser, mässingsband mellan lådorna, skiva av kolmårdsmarmor märkt på undersidan med rödkrita Levin (Adolph Ludvig L, möbelhandlare i Stockholm 1757-1772), blindträ märkt H(?).U.L, höjd 82, 110 x 54 cm; smärre skador, lagningar och kompletteringar, skivan lagad PROVENIENS: Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför byrå av Jonas Wahlbeck sidan 362, samt lambrekäng profil sidan 424

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407