BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), fanerad med färgad björk, alrot, amarant m.fl. träslag, brännförgyllda lister och beslag, skiva av marmor, höjd 87, 124,5 x 57,5 cm; smärre fanerskador och lagningar LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850, Värnamo 1999, jämför liknande byrå s. 247