BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1771-1800), fanerad med amarant, jakaranda och lönn, delvis brännförgyllda beslag, samkomponerad front med utskjutande mittdel, facklist med beslag av bladstav, inlagda friser och fyllningar, graverad intarsia, dekor av växtornamentik, mitten med korslagd fackla och Mercurius stav omgiven av blomsterurnor, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskyltar med bandrosett, sidorna med knappfleuroner, medaljonger med Vasakärvar, snedställda hörn, skiva av kalksten med hålkäl, övre brindträ med fragmentariska lacksigill med Mercurius stav och ankare, nycklar medföljer, höjd 86,5, 120 x 54 cm; smärre lagningar PROVENIENS: Enligt uppgift Mälsåker slott, Ytterselö socken, Södermanlands län LITTERATUR: Ernst Fischer Svenska möbler i bild, Stockholm 1938, jämför mycket snarlik byrå sidan 188 Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå signerad av Niclas Korp sidan 212