BYRÅ, Directoire, Danmark/Nordtyskland, fanerad med mahogny, nyckelbössningar och beslag i mässing, övre sargen med tandsnitt, insvängda hörn med pelare krönt av korintiska kapitäl, övre lådan samt fötter med räfflad dekor, höjd 85, 79 x 48 cm; smärre lagningar, kompletteringar PROVENIENS: Birger Ripp, Bromölla