Burkar med lock 3st, Asien
Vitglaserade med underglasyrblå dekor. Bl.a. med detaljer i metall. Fläckar, sprickor, glasyrbortfall. (Höjd ca.14,5) Proveniens: Per Dalins samlingar. Per Dalin jobbade med biståndsprojekt åt Sida i Vietnam, och köpte asiatiska antikviteter under slutet av 1970-talet och hela 1980-talet. Samlingen innefattar mängder av keramik från 1200-talet och framåt, och även skulpturer, möbler från Sydostasien och Kina.
Burkar med lock 3st, Asien