Fanerat med amarant, björk, citronträ, jakaranda och lönn. Svarvade ben av massiv mahogny med avslutande fottrissor. Oval skiva av grönlackerad plåt med genombruten gallerkant. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar med optisk reliefverkan. Sargen med inlagda blomrosetter i rutor. Fotkryss med inlagt geometriskt ramverk och bladformationer. Längd 60, bredd 47,5, höjd 75,5 cm. Ej signerat.
A Gustavian marquetry and gilt-brass mounted tray-table by G. Iwersson (master 1778-1813).
The upper tier with a green tôle-peinte tray above a marquetry frieze, on baluster supports and brass castors. Length 60, width 47,5, height 75,5 cm. Not signed.