Bordspendyl, senempire, Frankrike, omkring 1800-talets mitt
Förgylld brons. Rikt dekorerat. Krönt med urna. Emaljerad urtavla. Trådupphängt verk. Urverket stämplat Japy Freres. Pendel finns. Urtavla saknar glas. Ytslitage. (Höjd 44, bredd 28)