Auction archive: Lot number 30

Bord, utfört i Gottlieb Iwerssons verkstad av Peter Rundgren (verksam i Stockholm 1779-1785), Gustavianskt.

Important Winter Sale
6 Dec 2023, 10:00
SEK40,000 - SEK60,000
ca. US$3,837 - US$5,755
SEK42,000

Important Winter Sale
6 Dec 2023, 10:00
SEK40,000 - SEK60,000
ca. US$3,837 - US$5,755
SEK42,000

Fanerat med jakaranda, björk, lönn, färgat lövträ, mfl träslag. Beslag av förgylld mässing. Rektangulär skiva med inläggningar bla av bläckhorn, fjäderpenna, samt brev med gesällsignatur PRG. I sargen låda. Längd 64,5, bredd 39, höjd 74 cm. Nyckel finns.

A Gustavian marquetry table by P. Rundgren (active 1779-1785), executed in the workshop of G. Iwersson.
Length 64,5, width 39, height 74 cm. Key included.

6 Dec 2023, 10:00
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Sweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800

6 Dec 2023, 10:00
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Sweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800