Fanerat med jakaranda, björk, lönn, färgat lövträ, mfl träslag. Beslag av förgylld mässing. Rektangulär skiva med inläggningar bla av bläckhorn, fjäderpenna, samt brev med gesällsignatur PRG. I sargen låda. Längd 64,5, bredd 39, höjd 74 cm. Nyckel finns.
A Gustavian marquetry table by P. Rundgren (active 1779-1785), executed in the workshop of G. Iwersson.
Length 64,5, width 39, height 74 cm. Key included.