Fanerat med mahogny, ebenholz och lönn. Kvadratisk skiva med ovalt nedsänkt fält och nåldynor, raka nedåt avsmalnande ben med kryss samt skuren dekor av patera. I sargen låda med fackinredning, signerad med etikett "Friedrich Schalin Schatullmakare.". Längd 58, bredd 40, höjd 76,5 cm. Nyckel medföljer.
A late Gustavian mahogany table by F. Schalin (master in Stockholm 1797-1817).
The rectangular top above a dentil border and a frieze drawer, on four tapering rectangular legs joined by a X-strecther. Signed with a printed label "Friedrich Schalin Schatullmakare." Length 58, width 40, height 76,5 cm. Key included.