Auction archive: Lot number 1107

Biblioteksur, Fredrik I:s tid, Christian Backman

Fine Art & Antiques
1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
SEK30,000 - SEK35,000
ca. US$3,529 - US$4,117
SEK25,000
ca. US$2,941

Fine Art & Antiques
1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
SEK30,000 - SEK35,000
ca. US$3,529 - US$4,117
SEK25,000
ca. US$2,941

CHRISTIAN BACKMAN (urmakare i Stockholm 1738-1750), biblioteksur, stockholmsarbete från Fredrik I:s tid, signerad Christian Backman Stockholm, förgylld mässingsurtavla med försilvrad sifferring, graverad dekor av akantus och bladstav, fodral fanérat med jakaranda, träskuren och förgylld dekor av akantus, spindelgång med balans och snäcka, datumvisning, nyckel medföljer, höjd 42,5, 29,5 x 16 cm; smärre förgyllningsskador LITTERATUR: Elis Sidenbladh: Urmakare i Sverige under äldre tid, Stockholm 1947, jämför biblioteksur av Christian Backman sidan 215 Christian Backman erhöll 13 juli 1738 Kungl. Maj:ts privilegium att inrätta ett urfakturi i Stockholm, tillverkningen skulle bestå av: "allehanda större och mindre Wägg- och andra Uhr". I Sidenbladh finns ett biblioteksur av Backman dokumenterat, med ett fodral i boulleteknik med sköldpadd och mässing, utfört av ämbetsmästaren Jakob Rögner i Stockholm 1739. Auktionens ur har också ett ovanligt fodral vilket utan tvekan tillverkats av en skicklig snickare i Stockholm. Export prohibition Changes

1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407