Auction archive: Lot number 2213

Bengt Nordenberg, Första besöket

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$12,132 - US$15,165
SEK75,000
ca. US$11,374

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$12,132 - US$15,165
SEK75,000
ca. US$11,374

BENGT NORDENBERG 1822-1902 Första besöket Signerad B. Nordenberg. Olja på duk, 70 x 100 cm. Utförd 1867 LITTERATUR Ann-Marie Elmqvist: Bengt Nordenberg - Folklivsmålaren, Kristianstad 1994, omnämnd sidan 281 och avbildad sidan 282, bild 154 PROVENIENS Grosshandlare Albert Grumme, Stockholm Enligt Ann-Marie Elmqvist föreställer målningen den unga familjens ankomst och välkomnande i föräldrahemmet. Gerda Cederholm förlägger målningen till Orsa socken i Dalarna. "Såväl förstukvisten med sitt mot onda makter skyddande pentagam eller alvkors, som kärra och seldon kunna väl anpassas i angivna socken". Hon finner att samma noggrannhet inte iakttagits beträffande dräkterna. På Orsa mansdräkt får inte förekomma knappar utan hakar och hyskor.

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407