BANKETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), träskuren dekor och pastellage, upphöjda svängda armstöd med fleuroner och hängen, korslagda ben, fotavslut i form av lejontassar, tvärslå med trissa, bemålad och bronserade, stämplade Biby Fideikommiss; slitage, enstaka bristningar och stärkningar, smärre dekorskador PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlika banketter av Ephraim Ståhl sidan 152