BANKETT, sengustavianskt stockholmsarbete, Melchior Lundberg dä.:s art, träskuren dekor, förgylld, stoppade armlän på kannelerade pelare, sarger och korslagda ben med bladstav, benens framsidor räfflade, sidor samt linser, tvärslå med trissa, sitthöjd 44 cm; slitage, smärre sprickor och förgyllningsskador LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1147, jämför snarlik bankett av Melchior Lundberg d.ä.