BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren dekor, framtagen pärlgrå originalfärg, armlänen med dukatornamentik, sarger med löpande hund, sabelformade bak- och framben, numrerade N:o 1 respektive N:o 2, den ena med påskrift Seger Berg, originalstoppning PROVENIENS: Herrborum, S:t Anna socken, Östergötlands län Greve Magnus Stenbock LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför baljfåtölj med löpande hund i Biljarden på Rosersbergs slott, utförd av Ephraim Ståhl, sidan 71 Baljfåtöljerna återfanns fram till greve Magnus Stenbocks död 2007 i en av flygelbyggnaderna på släktgården Herrborum. Sannolikt har dessa funnits på gården under mycket långt tid, kanske sedan tillverkningstiden vid 1800-talets början. Under 1800-talet målades den pärlgrå originalfärgen över, vilket skedde med många av gårdens möbler. Nu har baljfåtöljerna återfått sitt ursprungliga utseende genom en pietetsfull renovering, där originalfärgen försiktigt skrapats fram. Vidare är det intressant att notera att benens ursprungliga fotavslut finns bevarade, vilket styrker teorin om att sittmöblerna brukats varsamt inom en och samma familj under en längre period. Likheten mellan Erik Öhrmark och Ephraim Ståhls baljfåtöljer är ofta slående, dock föreligger väsentliga skillnader i den aktuella modellen avseende sargdekoren av löpande hund. När Ståhl låter bården gå i en riktning så har Öhrmark förfinat sitt utförande med parställda bårder som möts i fronten. Öhrmark arbetar också med en djupare skulpterad dekor, som ger en mer effektfull skuggverkan. Att hans verkstad var framgångsrik visar inte minst de många uppdrag för kungliga inredningar som Öhrmark levererade, där kvalitetskraven var högt ställda i såväl utförande som formgivning. Öhrmark utförde flera betydelsefulla uppdrag för bröderna Jean Baptiste och Louis Masreliez, vilket är ett tydligt bevis för att han tillhörde det absoluta toppskiktet av stolmakare under den sengustavianska epoken. Hans berömda sullastolar i Gustav III:s paviljong på Haga, ritade av Louis Masreliez, är ett tydligt uttryck för hans mästerskap.