Auction archive: Lot number 33

Axel Petersson, Döderhultarn (1868-1925)

Opening
SEK11
ca. US$1

Opening
SEK11
ca. US$1

Träskuren och delvis bemålad figur, "Ungtjur". Osignerad. Tidigare utställd på "Minnesutställningen Dödelhultarn November 1943", som No.13. Utställningskatalog medföljer. Även utställd vid Nationalmuseums utställning 1951 som no.22. Katalog medföljer. Två bakben med lagningar.(H.23, L.27)

27 Apr 2014
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
Sweden
info@dalarnasauktionsbyra.se
+46 (0)243 236790

27 Apr 2014
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
Sweden
info@dalarnasauktionsbyra.se
+46 (0)243 236790