AXEL PETERSSON, DÖDERHULTAREN 1868-1925 Begravning Skulpturgrupp i snidat och delvis bemålat trä, bestående av 8 figurer samt kista på bockar. Samtliga figurer egenhändigt signerade Axel Peterson Oskarshamn. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, våren 1987 I alla kyrkliga förrättningar utförda av Döderhultaren är det prosten J. Arbman som officierar, här omgiven av bland andra dödgrävaren Hultgren och klockaren Sjöström.