AXEL LARSSON, "1000-Serien", skrivbord, spegel samt pall, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal, björk, skivan svartmålad, sits i ljus textil, beslag i mahogny, spegeln stämpelmärkt SMF, skrivbordet och pallen brickmärkta AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, spegelns mått 97,5 x 55,5, pallens höjd 47, bordets höjd 64, 110 x 95 cm; smärre slitage, sitsen omklädd, nyckel medföljer LITTERATUR Jämför, Eklund Nyström, Sigrid, Axel Larsson: möbelformgivare och inredningsarkitekt under fem decennier, Carlsson, Stockholm, 2013, s. 68.