Auction archive: Lot number 578

Arthur Percy, porträtt av fröken M

Modern Art & Design
10 May 2017 - 11 May 2017
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,277 - US$2,846
SEK20,000
ca. US$2,277

Modern Art & Design
10 May 2017 - 11 May 2017
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,277 - US$2,846
SEK20,000
ca. US$2,277

ARTHUR PERCY 1886-1976 Porträtt av fröken M Signerad och daterad Percy 1916. Olja på duk, 44 x 32 cm. . UTSTÄLLD Konstnärsförbundet, Liljevalchs konsthall, Stockholm, maj-juni 1916, katalognr 429 Inspiration Matisse! Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, september 2014 - februari 2015, katalognr 104 . LITTERATUR Inspiration Matisse, Carlsson Bokförlag, 2014, avbildad och omnämnd sidan 178 . . ARTHUR PERCY Arthur Percy kom från Vickleby på södra Öland. Till Stockholm kom han för att utbilda sig till dekorationsmålare, men studerade under åren 1905 till 1908 vid Konstnärssförbundets skola. 1908 begav han sig till Paris där han en kortare tid var elev vid Académie Colarossi och andra skolor för att sedan börja i Henri Matisses målarskola. Hans första parisvistelse följdes av flera nya och han studerade även vid Académie Vasilieff, där Fernand Léger undervisade. . Men även om Percy påverkades av Matisse var det kanske främst Cézanne och kubisterna som kom att ge honom de främsta impulserna under paristiden. En sådan påverkan går även att spåra i porträttet av fröken M. . Percy hörde även till den grupp unga konstnärer som hösten 1907 bildade konstnärsgruppen "De unga" eller 1909 års män efter utställningen samma år i Hallins konsthandel i Stockholm. De så kallade Matisseeleverna. Men redan 1923 öppnades en annan karriärväg för Percy, formgivarens, när han blev konstnärlig ledare vid Gefle porslinsfabrik, senare Uppsala Ekeby. Percy var även konstnärlig medarbetare vid Karlskrona porslinsfabrik och Gullaskrufs glasbruk. Hans senare måleri är främst hämtat från det öländska landskapet. . Percy är representerad både på en lång rad av de centrala museerna i Sverige, men även på flera centrala internationella museer, som Metropolitan Museum of Modern Art i New York.

10 May 2017 - 11 May 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

10 May 2017 - 11 May 2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407