Auction archive: Lot number 6673

Arabisk handskrift, handbok i hanafitisk rätt

SEK7,000 - SEK9,000
ca. US$918 - US$1,180
SEK4,700
ca. US$616

SEK7,000 - SEK9,000
ca. US$918 - US$1,180
SEK4,700
ca. US$616

ARABISK HANDSKRIFT. Handbok i rättsvetenskap, troligen tidigt 1800-tal. Omfattar ca 94 blad i tusch på vaxat papper, text i svart och rött inom ram i i färger. Titelblad i rosa, blått och guld. Totalyta ca 190x120, textyta ca 145x75 mm. Några anteckningar och dekorationer utanför texten. Samtida dekorerat rött skinnband, pärmar med gulddekor, något nött. Några svarta stämplar (visar att texten är korrekt), fuktfläckar i marginalen, något fläckad, några lösa ark. Gåva från Muhammed VIII al Amin av Tunisien till Karen Else. Exlibris Karen Else. Abu l-Layth as-Samarqandî (död mellan 983 och 1003 e.Kr., hanafitisk teolog och jurist), Khizânat al-fiqh " Rättsvetenskapens skattkammare", handbok i hanafitisk rätt (Brockelmann, Geschichte der arab. Literatur 1:195, S1 347), 110 foll., texten i svart med viktiga begrepp i rött, inramad i grönt, svart och rött, fol. 1a med dedikation på arabiska och ägaranmärkningen "Karen Else Seedorf fra Mohamed El-Amine. Tunis d: 9.3.1927.". Foll. 1b-7a innehållsförteckning avslutad med kolofon, som anger författarnamn och bokens titel, första textsidan inramad i guld och med överstycke med blommor i guld och färger, foll. 13a-17b loss i häftningen, rättelser och kapitelrubriker i marginalen, 110a kolofon "qad waqaca l-farâgh sanat sitt wa-sabcîn wa-alf min hijrat man lahu l-cizz wa sh-sharaf sanat 1076 "Avslutandet [av kopieringen] inföll år sex och sjuttio och tusen efter dens hijra, som har styrka och adel [= profeten Muhammed] år 1076 (1665/1666 AD). Rött skinnband med delvis pressad dekor i guld. Karen Else Seedorf var gift med den danske diktaren Hans Hartvig Seedorff. Muhammed VIII al-Amin, (1881-1962), den siste beyen (kung) av Tunisien, regerade 1943-1957.

16 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

16 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407