Auction archive: Lot number 2048

ANDERS ZORN, 1860-1920, Kyrkfolk, Signerad Zorn

Fine Art & Antiques
6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
SEK250,000 - SEK300,000
ca. US$36,533 - US$43,839
SEK240,000
ca. US$35,071

Fine Art & Antiques
6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
SEK250,000 - SEK300,000
ca. US$36,533 - US$43,839
SEK240,000
ca. US$35,071

ANDERS ZORN 1860-1920 Kyrkfolk Signerad Zorn. Akvarell på papper, 188 x 82 cm. Förlaga till textil vävd genom Agnes Brantings försorg på textilateljén Licium av Karin Nilsson till Stockholmsutställningen 1909. Akvarellen är en av tre delar, de övriga benämnda Bröllopståg och Till dans, som går tillbaka på en stor skärm som Zorn utförde 1892 och finns i Stora salen på Zorngården i Mora.

6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

6 Dec 2011 - 8 Dec 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407