Auction archive: Lot number 1685

Anders Zorn, Gryvel

Fine Art & Antiques
12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
SEK70,000 - SEK80,000
ca. US$9,881 - US$11,293
SEK90,000
ca. US$12,704

Anders Zorn, Gryvel

Fine Art & Antiques
12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
SEK70,000 - SEK80,000
ca. US$9,881 - US$11,293
SEK90,000
ca. US$12,704

ANDERS ZORN 1860-1920 Gryvel Signerad Zorn. Grönpatinerad brons, höjd 8, längd 13 cm. Modellerad 1905 Gjutarmärkt O. Meyer LITTERATUR: Gerda Boëthius: Zorn, Stockholm 1949, sidorna 446 och 523, jämför fig 247, katalogiserad under år 1905 Birgitta Sandström: Skulptören Anders Zorn Zornsamlingarna, Mora 1999, sidorna 91ff, jämför avbildningar sidorna 90f Hans Henrik Brummer: Till ögats fröjd och nationens förgyllning - Anders Zorn Stockholm 1994, jämför färgplansch sidan 255 Den tidigaste av Anders Zorns skulpturer som avbildar en naken flicka är Juvelskrinet från omkring 1894. Det är utformat som en säng på vilken en flicka krupit upp. Det skulle dröja tio år efter Juvelskrinet innan Zorn ånyo skulle modellera en kvinnostatyett. 1905 tillkom så Gryvel. Det är en naken flicka som ligger på knä och lutar sig fram för att peta på en insekt, en gryvel. Flickan har trots sin nakenhet en tydlig sockentillhörighet - moraflickans typiska håruppsättning med det hängande hårbandet. Anders Zorn utförde till att börja med Gryvel i trä, senare gjordes en gipsmodell efter vilken skulpturen göts i brons av Otto Meyer i Stockholm. Gryvel är en elegant lek med den klassicerande rena formen. Flickan, omedveten om omvärlden i sin lek med det lilla djuret, håller distans genom den släta ytan som framför allt framträder i bronsversionen. Träskulpturen visades 1906 på Galeries Durand-Ruel i Paris på Zorns stora separatutställning, en av höjdpunkterna i hans internationella karriär. Gryvel presenterades 1906 också i den ansedda engelska tidskriften "The Studio ". Senare samma år visades Gryvel i Uppsala på den stora utställningen "Gammalt och nytt af Zorn ". Den utställdes även på Biennalen i Venedig 1909, Berliner Secession 1910, Romutställningen 1911 och på Baltiska utställningen i Malmö 1914

12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407