ALBIN AMELIN 1902-1975 Blomsterstilleben Signerad och daterad Amelin -42. Gouache på papper, 98 x 72 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna, vår 2014, katalognr 608 Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägares föräldrar